W marcu odbył się pierwszy w historii Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych wyjazd uczniów do Francji w ramach programu Erasmus+akcja KA2 – Partnerstwa Strategiczne w sektorze Edukacji Szkolnej. Realizowany projekt “Czytelnictwo i piśmiennictwo w Europie w kontekście transformacji cyfrowej” ma na celu promowanie nowoczesnych, zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju, praktyk w zakresie czytania i pisania. W dniach 22-28 marca 2015 roku uczniowie klas I i II Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Janusza St. Pasierba: Anna Kwaśniewska, Agata Łaniewska, Iga Lisewska, Sara Prinz, Magdalena Tuszkowska, Jakub Krajnik i Dawid Konieczny, nauczyciel fizyki i informatyki Pan Rafał Deska oraz nauczycielka języka angielskiego, a jednocześnie koordynator projektu Pani Viktoriia Lavrynenko mieli szansę uczestniczyć w tym wspaniałym wyjeździe.

Nasz pobyt we Francji został zorganizowany w bardzo ciekawy sposób. Zaangażowanie i otwartość młodzieży, nauczycieli, a przede wszystkim dyrekcji goszczącej nas szkoły Lycée Professionnel Golf-Hôtel w miejscowości Hyères, w połączeniu z przepięknymi krajobrazami regionu Prowansja – Alpy - Lazurowe Wybrzeże sprawiły, że to spotkanie pozostanie na długo w naszej pamięci. Uczniowie naszej szkoły mieli niepowtarzalną okazję zdobyć nowe przyjaźnie i doświadczenia, mogli rozwijać swoje umiejętności językowe oraz pokazać swoją odmienność kulturową na arenie międzynarodowej.

 

W poniedziałek 23.03.2015r. z samego rana, po krótkim spacerze po okolicy naszego miejsca zamieszkania, udaliśmy się do szkoły. Najpierw, korzystając ze wspaniałej, słonecznej aury, serdecznie przywitaliśmy się z naszymi rówieśnikami, a następnie odbyło się oficjalne powitanie naszej grupy przez władze szkoły i miasta. Kiedy część oficjalna się skończyła, postanowiliśmy się rozejrzeć i poznać nowe miejsce, czyli szkołę. Po odbytej wędrówce po rozległych terenach goszczącej nas szkoły udaliśmy się nad morze. Kolory wody zapierały dech w piersiach, a widoki były jak z najpiękniejszych snów. Nasz kolega Dawid nie mógł się oprzeć i pomimo niskiej (jak na francuskie standardy i wysokiej jak na bałtyckie) temperatury wody postanowił skorzystać z okazji i dał nura w lazurowy błękit. Niestety po przyjemnościach nastał czas na obowiązki. Trzeba było wrócić do szkoły i kontynuować prace nad projektem. Zobaczyliśmy, czym na co dzień zajmują się uczniowie we francuskiej szkole, zostaliśmy podzieleni na grupy i pracowaliśmy do kolacji nad trzema zagadnieniami związanymi z naszą współpracą - tworzeniem animacji video, finalizacją edycji materiału wideo nagranego w czasie pobytu grupy francuskiej w Polsce oraz tworzenie grafik projektowych oraz materiałów do realizacji nadruków.  Zjedliśmy kolację w szkolnej stołówce wspólnie z uczniami szkoły a następnie około 22.00 wróciliśmy do naszych domków i zmęczeni, ale zadowoleni, poszliśmy spać.

 

We wtorek 24 marca dzień przywitał nas promieniami słońca, natomiast po południu zrobiło się deszczowo i pochmurnie, ale to nie przeszkodziło nam w naszych planach. Z samego rana ciężko pracowaliśmy nad projektem w naszych polsko-francuskich grupach. Czas zleciał nam błyskawicznie. Po ciężkiej pracy i lunchu przyszedł czas na odpoczynek, wszyscy razem wsiedliśmy w busa i zwiedziliśmy małą lecz piękną miejscowość Hyeres. Deszcz i przebijające się przez chmury promyki słońca dodawały uroku krętym wąskim uliczkom, po których spacerowaliśmy. Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się do Olbii - pięknie położonych szczątków budowli z czasów starożytnych. I w tym miejscu po raz kolejny okazało się że szczęście nam sprzyja i po ruinach oprowadzała nas odkrywczyni  tego niezwykłego miejsca, wtajemniczając nienaganną angielszczyzną w historię tego najpierw greckiego, a następnie rzymskiego przyczółka. Kiedy nasze zwiedzanie dobiegło końca, wróciliśmy do szkoły, by dalej pracować nad projektem. Po ciężkiej pracy i zasłużonej kolacji przyszedł czas na rozrywkę. Udaliśmy się na koncert miejscowego zespołu rockowego. Było sympatycznie, wszyscy rewelacyjnie się bawili, nasza grupa jeszcze bardziej się zintegrowała i zaprzyjaźniła. Odpoczęliśmy tam po całym dniu, który upłynął nam bardzo szybko. Mimo deszczowej pogody udało nam się wyciągnąć z tego dnia jak najwięcej.

 Środa była dniem który wymagał od nas bardzo dużo energii. Pobudka była nieco szybsza niż zwykle, a nasz bus przyjechał po nas o godzinie 7:45. Naszym celem było Liceum Lycée Saint-Exupéry w miejscowości Saint-Raphaël, gdzie naszą grupę powitali organizatorzy projektu oraz Honorowy Konsul Polski w Nicei – Pan Michel Forkasiewicz. Następnie odbyło się oficjalne rozpoczęcie projektu, przedstawiliśmy wyniki naszej dotychczasowej współpracy z Liceum Golf Hotel i odbyliśmy interesującą dyskusję na temat rozwoju technologii i transformacji cyfrowych zachodzących w naszym społeczeństwie na podstawie książki „Thumbelina: The Culture and Technology of Millennials” autorstwa francuskiego filozofa Michela Serresa. Tezy wygłaszane przez naszych uczniów poparte trafionymi przykładami stały się punktem wyjścia dla wielowątkowej dyskusji. Wymiana ostatnich argumentów odbyła się w czasie smacznego obiadu w liceum. Po obiedzie udaliśmy się na krótki spacer po mieście, a następnie – do miejscowości Toulon, gdzie zwiedziliśmy duża agencję L’impressionniste specjalizującą się w projektowaniu i organizacji seminariów, konferencji i innych wydarzeń kulturalnych. Mieliśmy okazję uczestniczyć w przygotowaniu premierowego wydania nowego programu informacyjnego telewizji BIZEO. Dla większości z nas było to także pierwsze spotkanie z kamerami i występ w telewizji na żywo. Wieczorem, po kolacji spotkaliśmy się w szkole na grach integracyjnych – wymagały one zdolności plastycznych, szybkości oraz umiejętności prowadzenia dialogu w języku angielskim. Po powrocie do miejsca zakwaterowania kończyliśmy prace projektowe dokonując ostatnich tłumaczeń oraz obróbki video. Ostatni z nas, potwornie zmęczeni, ale też usatysfakcjonowani zasypiali około czwartej nad ranem

 

Czwartek był kolejnym dniem pracy nad projektem, więc spędziliśmy go w szkole. Po ukończeniu i podsumowaniu wyników naszej pracy wróciliśmy do domu, gdzie przygotowaliśmy się do pożegnalnego grilla z naszymi francuskimi znajomymi. Panowała miła atmosfera, dobre jedzenie i można śmiało powiedzieć, że wszyscy byli zadowoleni. Dyskusje przy suto zastawionych stołach dotyczyły zarówno różnic pomiędzy systemami edukacyjnymi, filozofii grillowania (i odpowiedzi na pytanie czy spalona wedle polskich standardów kiełbasa jest szczytem marzeń francuzów, jak również tego czy kociewska gra w kapele i wywodząca się z prowansji Pétanque mają wspólne korzenie. Urzekająca była również opowieść Jeana Marca Wesolowskiego – nauczyciela w Hyeres.

W piątek rano razem z grupą francuską ruszyliśmy w stronę Marsylii, gdzie spędziliśmy kilka godzin zwiedzając miasto wraz z okolicznymi atrakcjami, a wieczorem wyruszyliśmy do kręgielni. Miło spędziliśmy czas, po czym pożegnaliśmy się z grupą francuską (widzieliśmy się po raz ostatni) i wróciliśmy do naszych domków.

 

Po zakończeniu wyjazdu nadszedł czas na refleksje. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że warto brać udział w takich przedsięwzięciach, ponieważ niosą one ze sobą wiele korzyści i możliwości. Wspólna odpowiedzialność za wyniki, napięte ramy czasowe, różnice językowe i kulturowe, nieprzespane noce, a jednocześnie przyjacielska atmosfera, wzajemne wsparcie i zaangażowanie, ogromne pokłady empatii i humoru po obu stronach oraz dążenie do wspólnego celu sprawiły, że było to dla nas niezwykłe i niezapomniane przeżycie. Wzajemna wymiana doświadczeń w wielojęzykowym i wielokulturowym środowisku była dla nas zarówno próbą charakteru jak i naszego przygotowania do życia w dobie globalizacji. Naszą relację niech zakończą słowa Patrona Liceum „Człowiek nie podróżuje do rzeczy, tylko podróżuje do ludzi.”, nasz wyjazd się zakończył, jednak podróż wciąż trwa – zaplanowaliśmy już kolejne aktywności i pełni energii z niecierpliwością czekamy na kolejne wyzwania.

 

Spotkanie było możliwe dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

Zdjęcia z naszego wyjazdu można obejrzeć w Galerii.

2024  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie  
Photos by Roman Hudzik   Albero