27 kwietnia 2013 r. odbył się w warszawskiej Galerii Jana Pawła II (Galerii Porczyńskich) organizowany już po raz piętnasty koncert poświęcony ks. Januszowi St. Pasierbowi. Koncert – zatytułowany „Powróci zapach mirtu i dzwony bijące” – połączony był z wręczeniem nagród Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba. W tym roku otrzymali je poeci: o. Andrzej Marek Kiejza, ks. Grzegorz Stachura i – wywodzący się z diecezji pelplińskiej – ks. Piotr Marks. Wyróżnienia otrzymali ks. Łukasz Wisiecki – także z naszej diecezji –  oraz Jerzy Cisewski – dyrektor ZSE w Tczewie. Na widowni zasiadło kilkaset osób ze świata nauki i kultury, a także młodzież z trzech szkół, którym patronuje ks. Pasierb: LO w Pelplinie, ZSE w Tczewie oraz ZSP w Żabnie k. Tarnowa. Tegoroczny koncert był niezwykle bogaty w doznania duchowe. Wiersz ks. Pasierba recytowali: Maja Komorowska i Andrzej Seweryn. Wystąpili ponadto: Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, organista Emanuel Bączkowski oraz młodzi instrumentaliści z zespołu Wiktroska Harp Open. O twórczości ks. Pasierba mówił ks. prof. Jerzy Szymik. Warto podkreślić, że szczególnymi gośćmi byli abp Edmund Piszcz i bp Antoni Pacyfik Dydycz.

     Uczniowie pelplińskiego Liceum Ogólnokształcącego przed koncertem byli – co także jest już tradycją warszawskich koncertów – w Muzeum bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, które mieści się w podziemiach kościoła św. Stanisława na Żoliborzu.

      Poniżej kilka krótkich filmów z warszawskiego koncertu. Warto obejrzeć i posłuchać.

 

Część I

Część II

Część III

Część IV

Część V

Część VI

Część VII

Część VIII

Część IX

 

2024  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie  
Photos by Roman Hudzik   Albero