image1 image1 image1

Pobyt Francuzów w Polsce

8.03. 2015 – 13.03.2015

W dniach 8-13 marca 2015 r. gośćmi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie byli przedstawiciele partnerskiej szkoły Lycée Professionnel Golf-Hôtel z miejscowości Hyères, którą zaprosiliśmy do współpracy przy realizacji projektu “Czytelnictwo i piśmiennictwo w Europie w kontekście transformacji cyfrowej” w ramach programu Erasmus+ akcja KA2 – Partnerstwa Strategiczne w sektorze Edukacji Szkolnej. Wizyta przebiegała w wyjątkowo twórczej i sympatycznej atmosferze. Uczestnicy spotkania poznali naszą szkołę, Pelplin i Gdańsk oraz zaprezentowali własne pomysły i oczekiwania związane z przyszłymi wspólnymi działaniami. Rozpoczęliśmy realizację projektu, który potrwa do czerwca 2016 roku.

Pelplin shots accepted from Viktoriia Lavrynenko on Vimeo.

 

 W  poniedziałek rano przywitaliśmy gości całą grupą przy wejściu do szkoły i rozpoczęliśmy spotkanie oficjalnym otwarciem projektu. Goście zostali serdecznie powitani przez dyrekcję szkoły i przedstawicieli władz samorządowych miasta i gminy Pelplin. Następnie przyszedł czas na prezentacje naszej szkoły, Pelplina i Polski oraz Francji, przygotowane przez uczestników projektu. Po tym wstępie zostaliśmy podzieleni na trzy grupy i mieliśmy okazję porozmawiać z francuskimi uczniami aby się trochę z nimi zapoznać. Oczywiście w trakcie dnia były przerwy na odpoczynek czy posiłek, a po przerwie na lunch zwiedziliśmy Pelplińską Katedrę z przewodnikiem -  ubranym w cysterski habit nauczycielem historii panem Jackiem Hincem.

 Po kolacji udaliśmy się do zaprzyjaźnionej szkoły  - Zespołu Kształcenia i Wychowania nr. 1 w Pelplinie, gdzie zespół Modraki przygotował dla naszych gości cudowny wieczór kultury Polskiej połączony z poczęstunkiem.  Młodzież i nauczyciele z Francji z entuzjazmem przyjęli zespół i obejrzeli  występ wzbogacony o nowe zaskakujące elementy, po którym czekała niespodzianka -  koncert piosenki francuskiej w wykonaniu naszego polsko – francuskiego tłumacza pana Piotra Sykuta i jego uczennicy Zosi. Wieczór zakończyliśmy wspólnym śpiewaniem. Była to nasza pierwsza lekcja języka francuskiego.

Wtorek zaczęliśmy od wizyty w wydawnictwie "Bernardinum",  gdzie nasi goście zostali ciepło powitani przez prezesa wydawnictwa księdza Wojciecha Węckowskiego.  Kierownik handlowy pan Mirosław Chyła opowiedział o tworzeniu faksymile, a po drukarni oprowadził nas jej dyrektor pan Radosław Jaszewski.   Dowiedzieliśmy się tam, jak funkcjonuje tutejsze wydawnictwo i drukarnia. Uczniowie z Francji byli wszystkim szczerze zainteresowani, ponieważ sami szkolą się u siebie w tym kierunku. Po krótkim wprowadzeniu poszliśmy zobaczyć jak wygląda praca drukarza od środka- w czasie jego pracy.

Pochwaliliśmy się im również tym, że w Pelplinie tworzymy kopie średniowiecznych ksiąg w oryginalny, średniowieczny sposób. Francuska grupa wszędzie otrzymała pamiątki w postaci książek, czy choćby średniowiecznych, skórzanych, ozdobnych okładek.

Po obiedzie zajęliśmy się naszym projektem- właśnie dlatego do nas przyjechali. Rozmawialiśmy na temat polskich i francuskich reklam oraz uzależnień, wad i zalet dotyczących portali społecznościowych.  Każdy po kolei wypowiadał się na ten temat, a później tworzyliśmy z tego film.

Wieczorem obejrzeliśmy stary francuski film, którego tytuł brzmi „W kręgu zła” ( Le cercle Rouge) z roku 1970 w reżyserii Jean-Pierre Melville.

 W środę  11 marca razem z naszymi kolegami z Francji udaliśmy się na wycieczkę do Gdańska. Zapowiadał się dzień pełen wrażeń. I tak rzeczywiście było. Zaczęliśmy zwiedzanie od Starego Miasta. Nasi koledzy z Francji byli zauroczeni widokami oraz atmosferą panującą w mieście. Francuzów oprowadzała Pani przewodnik która mówiła w ich języku, a naszą polską grupę Pani Profesor Maria Jakubek. Po południu udaliśmy się razem na pyszny obiad w ‘’Harcówce’’, a  następnie do Europejskiego Centrum Solidarności. Poznaliśmy tam kolejną część naszej Polskiej historii, tym razem związaną ze stoczniowcami. Centrum Solidarności jest miejscem bardzo interaktywnym oraz zaskakującym, wszystkie informacje czy filmy można było przeczytać, odsłuchać i obejrzeć po polsku jak i po angielsku. Wszystkim się tam bardzo podobało.  Kiedy już wróciliśmy do Pelplina, wszyscy zadowoleni z wyjazdu udali się do domów.

Dzień czwarty pobytu gości z Francji był dniem bardzo udanym. Najpierw udaliśmy się do skryptorium, w którym wysłuchaliśmy opowieści z życia Cystersów i nauczyliśmy się pisania cysterskich liter podczas warsztatów kaligraficznych prowadzonych przez skrybę Grzegorza Kiliana. Po nauce pisania udaliśmy się do Muzeum Diecezjalnego, gdzie Jan Gutenberg we własnej osobie (a w rzeczywistości pan Ryszard Rogaczewski) opowiedział o historii powstania swojego wybitnego dzieła – Biblii Gutenberga. W przerwie udzieliliśmy wywiadu dla lokalnej rozgłośni radiowej „Radio Głos” .

Po obiedzie udaliśmy się do biblioteki diecezjalnej. Bardzo dokładnie zbadaliśmy jej zabytkowe zbiory, w tym inkunabuły. Po odwiedzinach w bibliotece udaliśmy się do naszej szkoły aby kontynuować pracę nad projektem. Na koniec dnia zostawiliśmy najlepsze. O godzinie 19:00 odbyło się karaoke. Każdy świetnie się bawił. Zabawa trwała do godziny 21:30 po czym nasi goście z Francji udali się do swoich pokojów w Collegium Marianum na regenerację sił by mieć dość energii na jutrzejszy dzień. 

W piątek rano pożegnaliśmy naszych gości, którzy zdecydowali przeznaczyć ostatni dzień pobytu w Polsce na zwiedzanie Muzeum Plakatu w Warszawie.

2025  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie  
Photos by Roman Hudzik   Albero