<<Wstecz



"Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt

Już dziś wyruszaj ze mną tam

Zobaczyć jak przywita pięknie nas

Warszawski dzień"




Jako uczestnicy tegorocznej wycieczki do stolicy, która wpisała się już w tradycję naszego liceum, przekonaliśmy się o trafności powyższych słów. Co prawda do miasta przybyliśmy po południu (15.01), a nie świtem, mimo to przywitało nas równie pięknie - śniegiem. Pierwszym punktem naszego programu było zwiedzanie Muzeum Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Są wydarzenia i osoby, których zapomnieć nie można. Do takich osób należy właśnie ks. Jerzy. Przesłaniem jego życia były słowa "Zło dobrem zwyciężaj". Zło zawsze jest niszczące, a szczególnie gdy polega na przemocy człowieka nad człowiekiem i systemu nad społeczeństwem. Pani przewodniczka, która oprowadzała nas po muzeum (co należy podkreślić - za darmo), dokładnie przybliżyła nam poszczególne etapy życia ks. Jerzego, którym były poświęcone kolejne sale tematyczne. Najbardziej dotknęła nas "Golgota" - sala upamiętniająca jego męczeńską śmierć. Szum płynącej wody, świetlisty krzyż i zdjęcia ciała Kapłana, przypomniały nam tragedię, jaka rozegrała się w tamie pod Włocławkiem. W sali Zmartwychwstania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, zapaliliśmy też znicz na grobie Księdza Popiełuszki i zmówiliśmy modlitwę w intencji jego rychłej beatyfikacji.

Następnie zakwaterowaliśmy się w schronisku "Syrenka" na Woli przy ulicy Karolkowej. Stamtąd udaliśmy się to Teatru Powszechnego na spektakl pt. "Miarka za miarkę" Szekspira, w którym grało wielu znanych aktorów m.in. Dominika Ostałowska, Krzysztof Stroiński, Rafał Królikowski, Michał Sitarski i Adam Woronowicz. Głównym tematem sztuki jest kontrast między władzą polityczną a sprawiedliwością w kontekście biblijnym. Tytuł odnosi się do słów z Biblii, z Ewangelii św. Mateusza: "Jakim sądem sądzicie, takim was osądzą, i jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą".

W piątek (16.01) z samego rana udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, które powstało w 2004 roku z okazji 60. rocznicy tego wydarzenia. Pan przewodnik uświadomił nam jak tragiczna w skutkach była ta trwająca 63 dni walka o wolność Warszawy. Byliśmy bardzo poruszeni i wstrząśnięci okrucieństwem niemieckich żołnierzy, a jednocześnie zdaliśmy sobie sprawę jak ważna powinna być dla nas ojczyzna.

Następnym punktem naszej wyprawy była wizyta w polskim parlamencie. Zobaczyliśmy salę obrad Sejmu i Senatu, salę plenarną, kuluary sejmowe, a także dzięki uprzejmości oprowadzającego nas pana posła Jana Kulasa mieliśmy okazję przebywać w gabinetach marszałków Sejmu i Senatu, a także w sejmowej kaplicy. W trakcie zwiedzania towarzyszył nam również były poseł PiS-u, pan Andrzej Liss - dawniej uczący w naszym liceum.

Następnie udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki na wystawę zatytułowaną "ŻYJ ZDROWO! Sport i Szpinak". Wystawa miała na celu promowanie zdrowego trybu życia. Mieliśmy możliwość wzięcia udziału w zaskakujących i niepowtarzalnych eksperymentach. Poszczególne stanowiska dostarczały wrażeń zmysłowych i estetycznych, kształtując filozofię zdrowia poprzez ruch i energię zawartą w pożywieniu. Na koniec zobaczyliśmy panoramę miasta z trzydziestego piętra PKiN.

Ostatnią częścią piątkowego programu było obejrzenie sztuki Moliera pt. "Tartuffe" ze znanymi nam aktorami m.in. Wojciechem Malajkatem w roli tytułowej, Danutą Steńką, Henrykiem Talarem, Jackiem Mikołajczakiem, Jerzym Radziwiłłowiczem oraz Beatą Ścibakówną. Spektakl przypomniał nam, że naiwność, zaślepienie i fanatyzm istnieją, odkąd istnieje człowiek, podobnie wieczni są ci, którzy chcą i potrafiď je wykorzystaś do własnych celów.

Sobotę (17.01) rozpoczęliśmy spacerem po Warszawie - od placu Teatralnego poprzez plac Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieście, kościół św. Anny na Plac Zamkowy. Tutaj zwiedziliśmy Zamek Królewski doszczętnie zniszczony w czasie II wojny światowej, a odbudowany i wyposażony dzięki darom władców innych państw. Jednak było kilka eksponatów pamiętających czasy panowania w Zamku, m.in. Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zwiedziliśmy salę tronową, sypialnię, salę rycerską, gabinet prywatnych rozmów, kaplicę, jadalnię i wiele innych pomieszczeń, które zdobiły obrazy Marcella Bacciarellego - nadwornego malarza ostatniego króla Polski.

Następnie przeszliśmy do alei Jerozolimskich, gdzie mogliśmy zwiedzić Muzeum Narodowe lub Muzeum Wojska Polskiego. Muzeum Narodowe zachwyciło nas obrazami i rzeźbami wielu wybitnych twórców polskich i światowych m.in. wspaniałą "Bitwą pod Grunwaldem" Matejki, obrazami Wyspiańskiego, Malczewskiego, Gierymskiego, Chełmońskiego, Siemiradzkiego czy Rubensa. Natomiast w Muzeum Wojska Polskiego, posiadającego w swych zbiorach ok. 200 tys. eksponatów, można było zobaczyć wiele zabytków związanych z polską armią na przestrzeni czasów.
Niektórzy z nas skorzystali z okazji odwiedzenia znanego warszawskiego centrum handlowego "Złote tarasy", w którym znajduje się kompleks budynków m.in. kino, restauracje, lodowisko oraz wiele markowych sklepów.

Finałowym wydarzeniem naszej wyprawy było uczestnictwo w koncercie w Galerii Jana Pawła II zorganizowanym przez Fundację im. ks. Janusza St. Pasierba. Nasza szkoła była jedną z trzech, które noszą imię ks. Pasierba (przybyli także uczniowie z Żabna i Tczewa). Jednak tym, co wyróżnia ją od pozostałych jest fakt, że imię ks. Pasierba obraliśmy najwcześniej i jako jedyni gościliśmy swojego patrona. Tradycyjnie wręczone zostały nagrody Fundacji. Jednym z laureatów był nasz wicedyrektor pan Bogdan Wiśniewski, który nagrodę otrzymał za organizowanie, rozwijanie i podniesienie do rangi ogólnopolskiej Festiwalu ks. Janusza St. Pasierba. Byliśmy bardzo dumni ze swojego opiekuna. Następnie aktorka Maja Komorowska odczytała kilka fragmentów poezji ks. Janusza w swojej interpretacji. Wysłuchaliśmy również wykładu poetki Barbary Wachowicz, z którą udało się nam zrobić pamiątkowe zdjęcie. Podczas trwania koncertu mogliśmy też usłyszeć kilka utworów muzyków: tria gdańskiego w składzie: fortepian, skrzypce, wiolonczela oraz duetu: harfa, skrzypce. Po słowie wieńczącym udaliśmy się na smaczny poczęstunek, po czym pełni wrażeń wsiedliśmy do autobusu i ruszyliśmy w drogę powrotną do Pelplina.

Laura Gretkowska kl.IA LO

Paulina Platta kl.IIA LO

Jagoda Wolska kl.IIA LO




Webmasters:     webmaster@liceum.pelplin.pl