Kadeci z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie na Centralnym Zlocie Klas Mundurowych

Młodzież pelplińskiego Liceum Ogólnokształcącego dzięki wysokiemu wynikowi osiągniętymi w czasie Ogólnopolskich Zawodów Sportowo-Obronnych „Wędrzyn 2023” zakwalifikowała się do udziału w Centralnym Zlocie Klas Mundurowych. Zlot, zorganizowany przez Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowódcę 15. Brygady Zmechanizowanej odbywa się od 16 do 22 października 2023 na terenach poligonowych wojsk zmechanizowanych.

Udział młodzieży Liceum Ogólnokształcącego w Pelplinie w tym przedsięwzięciu stanowi fascynujące doświadczenie, które oferuje im nie tylko szansę na rozwijanie umiejętności taktycznych, ale także na kształtowanie charakteru i wartości. Szkolenie jest podzielone na bloki tematyczne: zapoznanie ze sprzętem NATO, podstawy walki wręcz i samoobrony, prowadzenie działań taktycznych w terenie zurbanizowanym oraz sztuka przetrwania i obozowania w terenie przygodnym. Jest to intensywny tydzień, gdzie kadeci przebywają w typowo wojskowych warunkach, począwszy od zakwaterowania w namiotach wojskowych a szkolą się na terenach poligonowych. W godzinach popołudniowych są realizowane zaplanowane zajęcia uwzględniające historię regionu jak na przykład zwiedzanie twierdzy Boyen czy bunkrów w Mamerkach oraz sportowe i integrujące grupy jak paintball oraz sztafeta kajakowa.

„Zajęcia są bardzo wymagające, jednak mobilizacja całej drużyny pomogła nam przejść je, jak dotąd, bez większych problemów. Widzimy także, że z każdym dniem poziom trudności rośnie i zawsze wyciągamy z poprzednich zajęć nowe potrzebne doświadczenia które pomogą nam w dalszej karierze wojskowej i w życiu cywilnym” – powiedział kapitan pelplińskiego pododdziału Kacper Roskosz.

Zlot jest doskonałą okazją do nauki umiejętności przywódczych. Poprzez przydział ról, wyznaczanie liderów w grupach, uczestnicy uczą się zarządzania zespołem, rozwiązywania konfliktów i podejmowania decyzji w stresujących sytuacjach. To cenne doświadczenie, które może pomóc w ich przyszłych karierach i życiu społecznym. Uczestnictwo młodzieży w Zlocie rozwija również dyscyplinę i odpowiedzialność. Kadeci są zobligowani do przestrzegania rygorystycznych regulaminów, wykonywania poleceń dowódców oraz dbania o porządek. Te umiejętności przekładają się na życie cywilne, pomagając młodym ludziom stawiać czoła wyzwaniom w szkole, pracy i życiu codziennym. Cytując uczestniczkę zlotu – Agatę Szulcę z klasy III Oddziału Przygotowania Wojskowego: „Jesteśmy tutaj traktowani poważnie, jak żołnierze, instruktorzy są bardzo dobrze przygotowani i wymagający. Często służą nam radą i własnym przykładem. To bardzo inspirujące doświadczenie.”

Uczestnictwo w Centralnym Zlocie Klas Wojskowych umacnia także wartości patriotyczne i szacunek dla służb mundurowych – tak ważnych w obecnej sytuacji geopolitycznej. Nasza młodzież uczy się o historii i tradycjach wojskowych oraz zdobywa wiedzę na temat roli, jaką pełnią wojska w obronie kraju. To ważne, by młodzi ludzie mieli szacunek dla tych, którzy służą w armii i innych służbach mundurowych. Dla niektórych z naszych kadetów uczestnictwo w Zlocie jest preludium do służby wojskowej.

Liceum Ogólnokształcące w Pelplinie od 2020 r. prowadzi  pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej Oddziały Przygotowania Wojskowego . Realizacja programu szkolenia odbywa się we współpracy z Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji w Warszawie, Wojskowym Centrum Rekrutacji w Malborku oraz 2. Elbląskim Dywizjonem Przeciwlotniczym 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego

 

 RD

 

2023  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie  
Photos by Roman Hudzik   Albero