W dniu 16 października br. uczennice naszej szkoły w ramach zajęć z pedagogiem szkolnym, Agnieszką Demską, mogły wziąć udział w spotkaniu warsztatowym dotyczącym profilaktyki raka piersi. Zajęcia w formie wykładu i warsztatu z użyciem fantoma, prowadziła pani Wioleta Hoog, pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tczewie.
Dowiedziałyśmy się, że samobadanie piersi powinnyśmy robić raz w miesiącu, a do menopauzy kobiety powinny przechodzić badania USG, później zaś - badania mammograficzne.
Omówione zostały najważniejsze czynniki ryzyka, objawy nowotworu piersi, diagnostykę oraz profilaktykę.
Rak piersi jest jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych u kobiet w Polsce. To częsty temat w mediach i debacie publicznej. Natomiast zaawansowany rak to niestety wciąż temat tabu, dlatego należy mówić o tym głośno.
Dzięki prelekcji uczennice dowiedziały się, że skuteczność leczenia i wyleczenia zależy od stopnia zaawansowania zmian nowotworowych, a samobadanie jest podstawą profilaktyki raka piersi. Prawidłowo prowadzone demaskuje zmiany nowotworowe już we wczesnym stadium rozwoju choroby.
Na zakończenie spotkania uczennice na fantomach mogły nauczyć się jak wykonać samobadanie piersi, by wykryć ewentualne niebezpieczeństwa. Zajęcia te były rodzajem symulacji samokontroli, gdyż należało znaleźć guzki w atrapie piersi.
Dziękujemy!
 
 
2024  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie  
Photos by Roman Hudzik   Albero