Dnia 12 listopada 2013 roku grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w otwarciu wystawy oraz wykładzie inauguracyjnym zatytułowanym: „Mikro – Makro. Skale wszechświata”, wykład odbywał się w ramach „Politechniki Otwartej”. Uczestnicy wystawy zostali przywitani miedzy innymi. przez absolwenta Liceum Ogólnokształcącego prof. dr hab. inż. Waldemara Wardenckiego.

Wystawa jest zbiorem 42 fotografii i grafik naukowych w skalach od człowieka do świata mikro (m.in. jadro komórkowe, zdjęcia DNA, atomy żelaza aż po protony ołowiu) i w drugą stronę – od człowieka do skali makro (planety, gwiazdy, galaktyki itd.).

Niespotykane kształty i kolory. Inspirujące wzory i struktury, a  przede wszystkim oszałamiające piękno. Czy na pewno wiemy jak wygląda świat wokół nas? Najbliższe sąsiedztwo każdy może ocenić własnym okiem. Ale to co najbardziej intryguje jest dla nas niedostępne. To co widzimy jest maleńkim skrawkiem tego co jest. Wystawa jest atrakcyjna nie tylko wizualnie. Dzięki bogatym opisom fotografii i grafik także edukuje.

 Znakomitym uzupełnieniem wystawy był wykład znanego z radia i telewizji popularyzatora nauki dr Tomasza Rożka – ukazujący skale wielkości obiektów spotykanych we Wszechświecie.

 

 

Rafał Deska

2024  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie  
Photos by Roman Hudzik   Albero