W sobotę 7 grudnia 2013 r. odbyły się w Pelplinie uroczystości z okazji zakończenia Roku Ks. Janusza St. Pasierba. Rano na pelplińskiej nekropolii przy grobie poety spotkali się przedstawiciele władz samorządowych: wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tczewskiego Józef Wasiuk, burmistrz Andrzej Stanuch, wiceburmistrz Tadeusz Błędzki, przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Chyła, a także dyrektor LO Bogdan Wiśniewski i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Dorota Sakowska. Była tez delegacja uczniów naszego liceum. Złożono kwiaty, zapalono znicze, odmówiono modlitwę za zmarłych.

W pelplińskiej  katedrze mszę św. koncelebrowaną sprawował ks. bp Wiesław Śmigiel. Mówił o tym, że zmarły 20 lat temu kapłan-poeta wyprzedził w jakimś stopniu, w zamyśle nowej ewangelizacji, obecnego papieża Franciszka.  W budynku pelplińskiego LO odbyła się uroczysta akademia, w której wzięli udział – oprócz władz miasta i gminy Pelplin – starosta tczewski Józef Puczyński, rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. Antoni Bączkowski, dyrektorzy szkół miejskich i powiatowych, a także dyrektorzy i prezesi instytucji kulturalnych, społecznych i gospodarczych z Pelplina oraz innych stron  Kociewia. Obecni byli prezesi oddziałów kociewskich ZKP w Pelplinie i Tczewie: Elżbieta Wiśniewska i Michał Kargul. Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie, gdzie w styczniu br. odbyła się  uroczystość otwarcia Roku Ks. Janusza St. Pasierba w strukturach organizacyjnych ZKP, reprezentowany był przez delegację na czele z dyrektorem Jerzym Cisewskim.

Burmistrz Pelplina Andrzej Stanuch oraz dyrektor pelplińskiego LO (a jednocześnie członek rady Naczelnej ZKP) Bogdan Wiśniewski mówili o wydarzeniach mijającego Roku Ks. Janusza St. Pasierba, jakie miały miejsce zarówno w biskupim mieście, jak i na całym Pomorzu. Zorganizowano sesje i konferencje, spotkania i wystawy, konkursy i koncerty. W Pelplinie oprócz tradycyjnego Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego zorganizowano m.in.  cykl koncertów literacko-muzycznych „Cztery  pory roku z poezją ks. Janusza St. Pasierba” i konferencję naukową „Ks. Pasierb – człowiek dialogu”. We wszystkie te wydarzenia włączyła się społeczność naszej szkoły. Glos w czasie  akademii zabrali ponadto ks. rektor WSD i starosta tczewski.

W części artystycznej wystąpił zespół Familia HP z koncertem „Pasierb. Noli me tangere”, w trakcie którego ks. Łukasz  Wisiecki czytał i komentował  fragmenty homilii ks. Pasierba. Po akademii  goście obejrzeli wystawę „Galilejska uroda Kociewia i Kaszub”, a na zakończenie zostali zaproszeni      do stołu na biesiadowanie. W czasie uroczystości czynne było stoisko Wydawnictwa „Bernardinum”. Można było zaopatrzyć się nie tylko w tomiki esejów i wierszy ks. Pasierba, ale także w najnowszą książkę ks. Wisieckiego poświęconą homiliom ks. Pasierba „Kim jestesm?”, do której dołączono płytę z archiwalnymi nagraniami kazań  kapłana-poety. Szkoda jedynie, że ze względu na trudne warunki atmosferyczne nie dojechało wielu zaproszonych gości z Gdańska i Kaszub.

Uroczystości były transmitowane przez Diecezjalne Radio Głos. Relację filmową przygotowała TV Pelplin.

 

BWlię wygłosił ks. bp Wiesław Śmigiel. W Liceum Ogólnokształcącym akademia, w czasie której m.in. przypomniano wydarzenia poświęcone w 2013 r. ks. Pasierbowi: spotkania, sesje, konferencje, wystawy, konkursy, koncerty... Na zakończenie koncert zespołu Familia HP Zespół Muzyczny, który wyśpiewał wiersze ks. Pasierba umieszczone na płycie "Pasierb.Noli me tangere". I ostatnie akordy: wystawa "Galilejska uroda Kociewia i Kaszub" oraz spotkanie przy stole połączone z rozmowami o ks. Pasierbie. Szkoda jedynie, ze ze względu na warunki atmosferyczne nie mogli przybyć do Pelplina wszyscy zaproszeni goście.

 Kliknij na tekst -> Relacja TV Pelplin

Radio Głos: Bp Śmigiel: Ks. Pasierb był prekursorem Nowej Ewangelizacji w stylu papieża Franciszka <- kliknij na tekst

Radio Głos: Pelplin - zakończenie roku ks. Janusza St. Pasierba <- kliknij na tekst

 

 

 

 

fot. Roman Hudzik

2024  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie  
Photos by Roman Hudzik   Albero