Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Co roku jest wybierany temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który w danym okresie wymaga szczególnej uwagi.

Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia były choroby przenoszone przez wektory.

Wektory to organizmy, które są przenosicielami patogenów lub pasożytów. Poprzez wędrówkę i kontakt z otoczeniem przenoszą groźne drobnoustroje na inne organizmy, często na ludzi. W ten sposób mogą wywołać choroby, które zagrażają życiu lub zdrowiu człowieka. W Polsce najgroźniejsze choroby tego typu są roznoszone przez kleszcze.

Przykładem wciąż groźnej choroby pasożytniczej jest także malaria, która w 2010 roku pochłonęła 660 tys. ofiar. Do innych chorób przenoszonych przez wektory zalicza się m.in.

*gorączkę zachodniego Nilu,

*chikungunyę,

*odkleszczowe zapalenie mózgu,

*boreliozę.

Kleszcze przenoszą boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Jak informują lekarze, do przychodni trafiają już pierwsze osoby, które zostały ukłute przez te pajęczaki. Ich szybkiemu rozwojowi sprzyjała łagodna, tegoroczna zima.

         Na boreliozę przenoszoną przez kleszcze nie ma szczepionki, jest za to szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu. Można stosować ją zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Najlepszym momentem na zaszczepienie przeciwko tej chorobie jest wczesna wiosna, aby na okres największej aktywności pajęczaków, który przypada od kwietnia do października, zdążyła wytworzyć się odporność.

 

Źródło tekstu.

2024  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie  
Photos by Roman Hudzik   Albero