22 marca 2015 r. odbył się po raz siedemnasty coroczny koncert Fundacji im. Ks. Janusza St. Pasierba. W tym roku miał on szczególną oprawę, ponieważ odbył się w pięknym wnętrzu Teatru Polskiego i włączony został w ogólnopolski cykl spotkań zwanych Salonem Poezji. W tym koncercie wzięli udział uczniowie pelplińskiego LO oraz liczna grupa pelplinian - miłośników poezji i teatru.         

 

                   Spotkanie, które prowadził gospodarz miejsca, czyli dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn, zaczęło się od uroczystego wejścia na scenę pocztów sztandarowych trzech Pasierbowych szkół: Liceum Ogólnokształcącego w Pelplinie, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żabnie k. Tarnowa. Wiersze ks. Pasierba czytali Maja Komorowska i Andrzej Seweryn. Czynili to na różne sposoby, ale z wielką klasą. Dobrej i mądrej poezji w mistrzowskim wykonaniu w kompletnej ciszy słuchało kilkaset osób.

 

                   O ks. Pasierbie i jego twórczości  mówiła prezes Maria Wilczek. Laudację na temat tegorocznego laureata nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba wygłosił pisarz Piotr Wojciechowski. Nagrodę otrzymał młody 21-letni poeta Michał Muszalik ze Śląska. Fundacja przyznała ponadto piękne medale (według projektu prof. Mariana Koniecznego) osobom zasłużonym dla utrwalania pamięci o osobie i dziele ks.  Pasierba. Otrzymali je Maja Komorowska, Andrzej Seweryn, prof. Jadwiga Puzynina, kompozytor Piotr Moss, harfistka i pedagog Anna Sikorzak-Olek, która w towarzystwie innych instrumentalistów wykonała kila utworów muzycznych. Laureatami zostali również dyrektorzy szkół noszących imię ks. Janusza St. Pasierba, a wśród nich  Bogdan Wiśniewski, który od dwudziestu lat organizuje w Pelplinie Pomorski Festiwal Poetyki im. ks. Janusza St. Pasierba.

 

                   Wieczorem pelplinianie raz jeszcze zasiedli na widowni Teatru Polskiego, aby ponownie zobaczyć  Andrzeja Seweryna, tym razem w komedii Moliera "Szkoła żon"

 

BW

 

Salon Poezji ks. Pasierba <- kliknij na tekst

 

2024  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie  
Photos by Roman Hudzik   Albero