10 kwietnia 2015 r. minęła 75 rocznica ludobójstwa dokonanego w Katyniu na polskich oficerach przez Związek Sowiecki oraz 5 rocznica katastrofy lotniczej  pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Lech Kaczyński  oraz wybitni  reprezentanci Państwa Polskiego. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kilku wydarzeniach poświęconych tym znaczącym rocznicom.

 

         W piątek 10 kwietnia klasy drugie uczestniczyły we Mszy św. sprawowanej w intencji pomordowanych w Katyniu i ofiar tragedii smoleńskiej. Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze przed dwoma dębami katyńskimi posadzonymi przed budynkiem Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 oraz przed obeliskiem znajdującym się przed budynkiem naszej szkoły. Obelisk ten poświęcony jest nauczycielom pelplińskim, którzy zginęli z rąk okupanta niemieckiego  i sowieckiego. Wśród poległych jest także Ludwik Redzimski - pelpliński katyńczyk.

 

         W poniedziałek 13 kwietnia w Miejskim  Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z dr Piotrem Szubarczykiem z Instytutu Pamięci Narodowej. Dr Szubarczyk w bardzo  zajmujący sposób opowiadał o genezie i skutkach zbrodni katyńskiej, ukazując ją na szerokim tle historii Polski i Europy. Włączył w tok swojego wykładu i refleksji uczniów. Niektórzy z nich (w tym także nasi licealiści) czytali teksty poetyckie i wspomnienia dot. Katynia.

 

 

 

2024  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie  
Photos by Roman Hudzik   Albero