W dniach 2-3 czerwca 2015 r. po raz dwudziesty spotkali się w Pelplinie miłośnicy poezji ks. Janusza St. Pasierba. Liceum Ogólnokształcące wespół z Miejskim Ośrodkiem Kultury zorganizowało Pomorski Festiwal Poetycki. Bez mała stu uczestników rywalizowało w pięciu kategoriach konkursowych (recytacje, poezja śpiewana, programy poetycko-muzyczne, juwenilia, eseje).

Konkursowi towarzyszyło wiele wydarzeń o charakterze artystycznym. Z uczestnikami Festiwalu spotkali się dwaj poeci: Wojciech Kudyba – profesor UKSW w Warszawie oraz Jerzy Binkowski – reżyser i animator kultury z Białegostoku.  Wiersze Wojciecha Kudyby czytała gdańska aktorka Elżbieta Goetel, na skrzypcach grał Klaudiusz Rosół, a spotkanie z w sali kominkowej przy kościele Bożego Ciała prowadził Bogdan Wiśniewski. Do młodych o istocie piękna w Pasierbowym ujęciu mówiła Maria Wilczek – prezes warszawskiej Fundacji im. Ks. Janusza St. Pasierba. W budynku LO można było obejrzeć wystawę „Galilejska uroda Kociewia i Kaszub”.  W gali finałowej wystąpili dwaj laureaci sprzed lat, uprawiający poezję śpiewaną. Ich koncert zatytułowany „Śpiewamy (nie tylko) Pasierba” spotkał się z wielkim zainteresowaniem publiczności.

W gali finałowej wzięli udział m.in. wicestarosta tczewski Witold Sosnowski, przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego Barbara Kamińska, wiceprzewodniczący Zrzeszania Kaszubsko-Pomorskiego Krzysztof Korda, przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Chyła, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im.  B. Sychty Dorota Sakowska, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, przedstawiciele środowisk akademickich z prof. dr. hab. Tomaszem Tomasikiem z Akademii Pomorskiej w Słupsku, prezes BS w Skórczu Sławomir Flissikowski,  dyrektorzy szkół uczestniczących w Festiwalu, a także współorganizatorzy: Elżbieta Wiśniewska- prezes Oddziału Kociewskiego ZKP w Pelplinie oraz Piotr Łaga – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie.

 

Dyrektor pelplińskiego LO podsumował 20 lat poetyckich spotkań wokół osoby i twórczości ks. Janusza St. Pasierba. Doskonałą puentą było wystąpienie burmistrza Patryka Demskiego, który zapowiedział powstanie w Pelplinie… ławeczki Ks. Pasierba. 

 

Klikając na poniższe teksty obejrzysz relacje z Festiwalu:

Relacja TVP Gdańsk (od 6:57 minuty)

Relacja TV Pelplin

Relacja Radia Głos

 

Wyniki XX Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego

im. ks. Janusza St. Pasierba

 

RECYTACJE

 

I miejsce NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

 • Marcelina Widz – Społeczne Gimnazjum w Kwidzynie
 • Konrad Mania – Uniwersyteckie Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Tczewie

 

II miejsce NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

 • Agata Nowak – Publiczne Gimnazjum nr 3 w Starogardzie Gdańskim
 • Dominik Zakrzewski – Collegium Marianum w Pelplinie

 

III miejsce NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

 • Anna Strambowska – Gimnazjum nr 1 w Pelplinie
 • Magdalena Wohlert – Liceum Ogólnokształcące w Pelplinie

 

Wyróżnienia

 • Ewelina Fasiczka – Zespół Kształcenia i Wychowania w Rudnie
 • Emilia Floryn – Zespół Kształcenia i Wychowania w Kulicach
 • Iga Wensierska – Gimnazjum nr 2 w Pelplinie
 • Adriana Walczak –Publiczne Gimnazjum nr 3 w Starogardzie Gdańskim
 • Paweł Mosiński – Collegium Marianum w Pelplinie

  

NAGRODA FUNDACJI IM. KS. JANUSZA ST. PASIERBA

 • Agata Nowak - Publiczne Gimnazjum nr 3 w Starogardzie Gdańskim
 • Karolina Cybula – I Liceum Ogólnokształcące w Starogardzie Gdańskim

 

NAGRODA SPECJALNA DYREKTORA RADIA „GŁOS” ZA NAJLEPSZA DYKCJĘ

 • Dominik Zakrzewski – Collegium Marianum w Pelplinie

 

 

 

POEZJA ŚPIEWANA

 

I miejsce NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

 • Weronika Jatkowska – I Liceum Ogólnokształcące w Starogardzie Gdańskim

 

II miejsce NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

 • Konrad Mania – Uniwersyteckie Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Tczewie

 

III miejsce NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

 • Łukasz Kiełpiński – Collegium Marianum w Pelplinie

 

Wyróżnienie

 • Kamil Zaremski – Publiczne Gimnazjum nr 3 w Starogardzie Gdańskim

 

NAGRODA FUNDACJI IM. KS. JANUSZA ST. PASIERBA

 • Kamil Zaremski – Publiczne Gimnazjum nr 3 w Starogardzie Gdańskim

 

NAGRODA SPECJALNA ZA OPRACOWANIE MUZYCZNE TEKSTU

KS. JANUSZA ST. PASIERBA

 

 • Karolina Kiedrowska - Publiczne Gimnazjum nr 3 w Starogardzie Gdańskim

 

 

 

PROGRAMY POETYCKO – MUZYCZNE

 

I miejsce NAGRODA STAROSTY TCZEWSKIEGO

 • Publiczne Gimnazjum nr 3 w Starogardzie Gdańskim

 

II miejsce NAGRODA BURMISTRZA MIASTA I GMINY PELPLIN

 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Malborku

 

III miejsce NAGRODA PRZEWODNICZĄCEGO RADY MIEJSKIEJ W PELPLINIE

 • Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie

 

NAGRODA SPECJALNA REKTORA WSD W PELPLINIE ZA SCENARIUSZ

 

 • Bogusława Karankowska – Publiczne Gimnazjum nr 3 w Starogardzie Gdańskim

 

2024  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie  
Photos by Roman Hudzik   Albero