W poniedziałek 19 października br. odbyło się - historyczne zapewne - spotkanie w sprawie przyszłości Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie, w skład którego wchodzą: Liceum Ogólnokształcące im. ks. Janusza St. Pasierba (istnieje od 1951 r.), Zasadnicza Szkoła Zawodowa (powstała w 2002 r.) oraz Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych (działa od 2001 r.).

W spotkaniu wzięli udział: starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski, wicestarosta tczewski Witold Sosnowski, przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego Barbara Kamińska, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego Małgorzata Flisik, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Rady Powiatu Tczewskiego Zbigniew Zgoda, radna powiatowa Elżbieta Wiśniewska - przedstawiciele organu prowadzącego, czyli Powiatu Tczewskiego. Zaś Gminę Pelplin reprezentowali: burmistrz Patryk Demski, wiceburmistrz Dariusz Górski, przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Chyła, przewodniczący Komisji Rady Miejskiej Mariusz Śledź, doradca burmistrza Bogdan Badziong, inspektor Tomasz Czerwinski. Gościem szczególnym był poseł Kazimierz Smoliński. W spotkaniu wzięła również udział reprezentacja szkoły: wicedyrektor Maria Jakubek, kierownik kształcenia praktycznego Krzysztof Ruczyński, główna księgowa Bogusława Szymichowska, przedstawiciel związku zawodowego "Solidarność" Rafał Deska. Spotkanie prowadził dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Bogdan Wiśniewski, który zwrócił uwagę, że tylu znaczących gości w szkole dawno już nie było. Rozmawiano o ewentualnym przejęciu szkoły przez Gminę Pelplin. Wskazywano na różne aspekty tej sprawy: organizacyjne, finansowe, kadrowe, majątkowe. Wszyscy rozmówcy, często z sobą polemizując, zwracali uwagę na to, że zależy im na dobru tej szkoły, która ma spore zasługi dla lokalnej społeczności. Od lat ma charakter szkoły środowiskowej, współpracującej z instytucjami naszego miasta i gminy.

Sprawa ma być definitywnie załatwiona w ciągu najbliższych kilku tygodni czy miesięcy. Jedno jest pewne: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie będzie istniał i kształcił nowe pokolenia mieszkańców naszej gminy i gmin ościennych.

 


 

 

2024  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie  
Photos by Roman Hudzik   Albero