,,Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie''

                          Carlos Ruiz Zafón ,,Cień wiatru''

 

          Dnia 14 marca 2016 roku uczniowie ZSP w Pelplinie brali udział w ostatnim spotkaniu projektu „Czytaj dla wyobraźni” organizowanego przez uczennicę naszej szkoły Aleksandrę Kaliszewską z klasy II LO. Projekt jest organizowany w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii" i ma na celu zachęcanie do czytania książek. Ostatnie spotkanie (na trzy, które się odbyły) odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie z udziałem gościa specjalnego, którym była  autorka dwóch książek (,,Kiedy wiosna nie nadchodzi'' i ,,Moje życie bez ciebie'') Anna Wysocka - Kalkowska. Z Panią Anną został przeprowadzony owocny wywiad, z którego dowiedzieliśmy się, jak wyglądała praca nad pierwszą książką i skąd wziął się pomysł na jej napisanie. Zaskoczeniem okazało się, że nawet sama pisarka zakochała się w książkach dopiero na studiach. Wydaje mi się, że Pani Anna Wysocka - Kalkowska to świetny przykład, że na czytanie lub pisanie nigdy nie jest za późno.

Po przeprowadzeniu wywiadu wręczone zostały nagrody za konkurs pt. ,,Stwórz własną książkę''. Nagrodzone zostały najciekawsze propozycje, których autorkami były: Iga Bembenek, Zofia Bembenek, Sandra Słomińska, Izabela Kabatt i Marta Szczepańska. Na koniec spotkania padło jeszcze kilka zdań, które oczywiście miały zachęcić nas do sięgnięcia po książkę i rozpoczęcia naszej przygody z czytaniem. ,,Czytaj dla wyobraźni'' to projekt, który -  miejmy nadzieję - zakiełkował w naszych głowach i stworzy nowe wyobrażenie na temat czytania, a także pozwoli nam spojrzeć inaczej na świat książki niż dotychczas.

 

                                                                                                            Marta Sz.

 


 

 

 

2024  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie  
Photos by Roman Hudzik   Albero