To już po raz 21. do Pelplina przyjechali miłośnicy poezji ks. Janusza St. Pasierba. W tym roku (2 i 3 czerwca) było ich bez mała stu. Recytujący, śpiewający i piszący wiersze lub eseje uczniowie 29 szkół: gimnazjów, liceów  i techników z Gdańska, Słupska, Prabut, Świecia, Kwidzyna, Tczewa, Starogardu Gdańskiego, Gniewu, a także Owidza, Swarożyna, Kulic i Rudna.

         Dwudniowe świętowanie zaczęło się w budynku głównego organizatora, czyli Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Janusza St. Pasierba, małą konferencją popularno naukową. Doktorantka UMK, czyli uczelni patronującej pelplińskiemu ogólniakowi, Agnieszka Laddach mówiła o motywie ciszy w twórczości autora "Gałęzi i liści", a prezes Fundacji im. ks. Janusza  St. Pasierba Maria Wilczek o dialogicznym charakterze twórczości i osoby poety. Następnie w dwóch grupach odbyły się prezentacje recytatorów (odrębnie  gimnazjaliści i licealiści). Uczestnicy przygotowali dwa teksty Pasierba (najczęściej były to wiersze, ale niektórzy przygotowali również fragmenty prozy).

         Wieczorem w sali kominkowej odbyło spotkanie autorskie  z Michałem Muszalikiem, młodym poetą z Piekar Śląskich. Przyjechał do Pelplina specjalnie na to pierwsze w swoim życiu spotkanie z czytelnikami. Jego wiersze czytała znamienita aktorka Elżbieta Goetel. Oprawę muzyczną zapewnił, grając na gitarze, Sławomir Hoduń.

         Następnego dnia festiwalowe wydarzenia miały miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury, który jest jednym z współorganizatorów. Do południa trzynaścioro młodych ludzi prezentowało  wiersze Pasierba w wersji wokalnej, często do bardzo interesującej muzyki. Zarówno recytatorów, jak i wokalistów oceniało bardzo profesjonalne jury: Katarzyna Bembenek - instruktorka mużyki i śpiewu, Elżbieta Goetel - aktorka, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, Alicja Górecka- reżyser, instruktor teatralny, Jolanta Grzona-Worzała - sopranistka, prowadząca z klerykami pelplińskiego WSD zajęcia z emisji głosu, Taida Sylka - polonistka, Maria Wilczek - dziennikarka, prezes Fundacji im. ks. J. St. Pasierba,  ks. Franciszek Kamecki - poeta, animator życia kulturalnego, Jerzy Kiszkis- aktor. To oni wyłonili tegorocznych zwycięzców. W tym roku główne nagrody rozdysponowano między Starogard Gdański (poezja śpiewana), Pelplin  (recytacje) i Kwidzyn (eseje). Szczegółowe wyniki w załączeniu.

         Po południu odbyła się gala finałowa. W pierwszej części odbył się koncert z okazji 85 rocznicy nadania Pelplinowi praw miejskich, zatytułowany "Pelplin - miasto ks. Janusza St. Pasierba". Wywodząca się z Pelplina aktorka Monika Janeczek-Toporowska czytała teksty ks. Pasierba o Pelplinie. Towarzyszyło jej czworo uzdolnionych muzyków z pelplińskiej rodziny Puchowskich (Magdalena - śpiew, Agnieszka - skrzypce, Anna - gitara, Michał - skrzypce). Magdalenie i Agnieszce akompaniowała Małgorzata Pielak - nauczycielka muzyki ze PSMw Tczewie. Koncert prowadził, według własnego scenariusza, piszący te słowa.

         W drugiej części zostały ogłoszone wyniki  we wszystkich kategoriach.  Wręczono nagrody pieniężne Marszałka Województwa Pomorskiego, nagrody rzeczowe Starosty Tczewskiego, Burmistrza Pelplina i przewodniczącego Radym Miejskiej w Pelplinie. Uczynili to włodarze miasta: Patryk Demski, Dariusz Górski i Mirosław Chyła, a także dyrektor BS Łukasz Lichnerowicz oraz dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalych Krzysztof Ruczyński i jego zastępczyni Maria Jakubek. Zabierający głos zarówno na otwarciu jak i na gali finałowej burmistrz Pelplina ogłosił, że otrzymał zgodę k. bpa Ryszarda Kasyny na postawienie w pobliżu bazyliki katedralnej ławeczki z Pasierbem. Zapewne już za rok uczestnicy Pasierbowego Festiwalu będa mieli sposobność usiąć na tej ławeczce, usiąść przy  poecie, a może nawet z nim porozmawiać.

         Na Festiwal zawsze z ochotą przybywają zacni goście. /w tym roku na inaugurację lub galę finałową przybyli oprócz włodarzy miasta także m.in. pomorski wicekurator oświaty Marek Strociak,  starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. prof. dr hab. Wojciech Pikor, rektor Pomorskiej Szkoły Wyższej dr  Wiesław Wika, dyrektorzy szkół i instytucji kultury, media (niezastąpione Radio "Głos". TV Pelplin, "Informator Pelpliński", "Dziennik Bałtycki"). TVP Gdańsk przygotowała relację na antenie programu katolickiego "Droga". Finałowa gala odbyła się w scenerii kawiarni literacko-muzycznej: piękno muzyki, śpiewu i słowa kontemplowano, siedząc przy stolikach z kawą i ciastami.

organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele innych atrakcji: s zwiedzanie katedry, spotkanie przy grobie ks. Pasierba, obejrzenie wystawy ukazującej związki ks. Pasierba z Pomorzem  "Galilejska uroda Kociewia i Kaszub".

         XXI Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Janusza st. Pasierba, jeden z istotnych emblematów naszego miasta,  przeszedł już do  historii.

 

BOGDAN WIŚNIEWSKI

 

Wyniki

XXI Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. ks. Janusza St. Pasierba

 

RECYTACJE

 

1. Zuzanna Kluczewska Gimnazjum nr 2 w Pelplinie

     Robert Pilarski Collegium Marianum w Pelplinie'

2. Anna Strambowska Gimnazjum nr 1 w Pelplinie

     Sara Senusi II LO Tczew

3. Jakub Lewandowski Katolickie Gimnazjum w Tczewie

     Magdalena Wohlert LO w Pelplinie

 

Wyróżnienia

Marcel Grabowski ZKiW w Rudnie

Weronika Huzior I LO  w Starogardzie  Gd.

Natalia Kosmala Gimnazjum nr 3 w Tczewie

Roksana Krzemińska ZSO nr 2 w Kwidzynie

Jagoda Krysa Społeczne Gimnazjum w Słupsku   

Aleksandra Nowicka Gimnazjum Publiczne w Luzinie

Paulina Ociesa I LO w /Starogardzie Gd.'

Oliwia Orlikowska Publiczne Gimnazjum nr 3 w Starogardzie Gd.

Wiktor Osnowski Publiczne Gimnazjum nr 3 w Starogardzie Gd.

Jakub Rus Gimnazjum nr 2 w Pelplinie

Adrianna Urban Technikum w Owidzu

Adriana Walczak I LO w Starogardzie Gd.

 

Nagroda Dyrektora Radia Głos za najlepszą dykcję  w kategorii gimnazjalistów

Oliwia Orlikowska Publiczne Gimnazjum nr 3 w Starogardzie Gd.

Nagroda Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu za najlepszą dykcję w kategorii licealistów

Robert Pilarski Collegium Marianum w Pelplinie'

 

POEZJA ŚPIEWANA

1. Marta Zadurska I LO w Starogardzie  Gd

2. Olga Krzyżyńska I LO w Starogardzie  Gd

3. Magdalena Osowska Gimnazjum nr 2 w Świeciu

 

Wyróżnienia

Anna Kwaśniewska I LO w Starogardzie  Gd

Anna Neumüller Gimnazjum Publiczne w Luzinie

Adriana Walczak I LO w Starogardzie  Gd

Kamil Zaremski I LO w Starogardzie  Gd

 

Wyróżnienie za opracowanie muzyczne wiersza

Kacper Gruba i Błażej Netkowski  Collegium Marianum w Pelplinie'

 

Wyróżnienia Fundacji im. Ks. Janusza St. Pasierba

Jakub Lewandowski Katolickie Gimnazjum w Tczewie

Aneta Neumüller Gimnazjum Publiczne w Luzinie

 

 

ESEJE

1. Marcelina  Widz  Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Kwidzynie

2. Tomasz Makowski  Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Kwidzynie

3. Mateusz Bieżuński  Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Kwidzynie

 

 

JUWENILIA

 

1.---------------------

2.Julia Kaffka'   Gimnazjum nr 1 w Tczewie

3. Patrycja Princ I LO w Starogardzie  Gd

 

Zdjęcia: Seweryn Brzeziński i Roman Hudzik 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2024  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie  
Photos by Roman Hudzik   Albero