W sobotę 24 września 2016 r. w Parku Breyera na warszawskim Powiślu otwarto aleję ks. Janusza St. Pasierba. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. abpa Edmunda Piszcza, z udziałem ks. prof. Jana Sochonia i ks. Mirosława Kreczmańskiego proboszcza kościoła na Tamce, w którym ks. Janusz Pasierb głosił swoje słynne kazania. Piękną homilię o drodze, inkrustowaną wierszami poety wygłosił ks. arcybiskup Piszcz, jeden z najserdeczniejszych przyjaciół ks. Pasierba, pod koniec lat pięćdziesiątych katecheta w pelplińskim LO. Oprawa muzyczna liturgii w kościele św. Teresy w mistrzowskim wykonaniu Emanuela Bączkowskiego - organy i Pawła Krupskiego - skrzypce. Później nastąpiło spotkanie przy ul. Kruczkowskiego, na początku alei ks. Pasierba, która przez park i kamienne schodki prowadzi z Powiśla do Śródmieścia (wylot ul. Smolnej). Tu pełne serdeczności przemówienie jednego z uczniów ks. Pasierba biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej ks. prof. Michała Janochy. Wiersze poety czytał aktor Teatru Polskiego Krzysztof Kumor. Pasierba wspominała ze swadą Barbara Wachowicz. Spotkanie prowadziła prezes Fundacji im. ks Pasierba Maria Wilczek. To ona zaprezentowała najnowszy tomik wierszy Pasierba "Blask cienia" wydany w lubelskim "Norbertinum". Obecny był prezes tego wydawnictwa Piotr Santera. Ostatni akord uroczystości, czyli kuluarowe  rozmowy przy winie i kawie miał miejsce w  Centrum Myśli Jana Pawła II. Ciekawi ludzie, artyści, ludzie nauki, osoby fascynujące się twórczością i osobą ks. Pasierba. Wspaniała atmosfera. To nie wszystko. Po spełnieniu formalnych wymogów na początku alei pojawi się - pewno za kilka tygodni - głaz z Pelplina, na którym umieszczona zostanie tablica informacyjna o ks. Pasierbie. W warszawskich uroczystościach uczestniczył emerytowany dyrektor naszej szkoły Bogdan Wiśniewski. 

Fragment uroczystości 

Informacje - wiara.pl

Informacje - Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków 

Informacje - Gość Warszawski

 


 

2024  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie  
Photos by Roman Hudzik   Albero