7 grudnia o godz. 17. 00, w Miejskim Domu Kultury w Pelplinie, odbyło się uroczyste ślubowanie.

Ślubowanie składali uczniowie I klasy Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie. „Klasa wojskowa” rozpoczęła swoja edukację –       w tym wojskową – 4 września 2017 roku, w oparciu  o podpisane porozumienia pomiędzy Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie, a Dowódcą 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, Dowódcą 15 Pułku Przeciwlotniczego             w Gołdapi oraz Dowódcą 2 dywizjonu przeciwlotniczego w Elblągu, która jest jednostką patronacką. W programie szkolenia przewiduje się m. in. zajęcia ze szkolenia strzeleckiego, taktyki, topografii wojskowej, regulaminów, musztry                i szkolenia fizycznego w tym walki wręcz. Zajęcia prowadzone są przez instruktorów wojskowych w oparciu o bazę szkoleniową i dydaktyczną jednostek wojskowych elbląskiego Garnizonu. Udział  w uroczystości wzięli m. in. reprezentujący Dowódcę 16 PDZ, ppłk Mirosław Korotkiewicz, Wicestarosta Powiatu Tczewskiego, Pan Zbigniew Zgoda, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, Pan Patryk Demski, Dowódca       2 Dywizjonu Przeciwlotniczego, ppłk Tomasz Baranowski, przedstawiciele                     i dyrektorzy placówek oświatowych Pelplina i regionu, ale nade wszystko babcie, dziadkowie, mamy, tatusiowie, rodzeństwo i inni przedstawiciele rodzin uczniów składających ślubowanie. Ślubowanie, które od swoich uczniów przyjął Dyrektor ZSP, mgr Rafał Deska, odbyło się zgodnie z „Ceremoniałem Wojskowym”. W swoich wystąpieniach nasi goście podkreślali patriotycznego ducha tej niepowtarzalnej uroczystości, wzruszenie towarzyszące ceremonii oraz niezapomniane wrażenia. Uczniowie klasy wojskowej otrzymali specjalne, pamiątkowe certyfikaty oraz wojskowe „suweniry” od Dowódcy 2 dywizjonu przeciwlotniczego w Elblągu. Zwieńczeniem uroczystości był wspaniały koncert Orkiestry Wojskowej z Torunia, która w odpowiedzi na gromkie i niemilknące oklaski „bisowała”.

Dziękujemy w imieniu Dyrekcji, grona pedagogicznego i uczniów naszej szkoły wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli nam przygotować i przeprowadzić tę niezapomnianą i niepowtarzalną uroczystość. Dziękujemy.

 

Tekst; ppłk Zbigniew Tuszyński;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2023  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie  
Photos by Roman Hudzik   Albero