9 listopada 2018 r. w setną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości, odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca  bohaterstwo tych, którzy zginęli w walkach o wolność Polski i tych, którzy zapisali się na kartach historii - jak marszałek Józef Piłsudski. Młodzież w multimedialno – muzycznym spektaklu oddała hołd bohaterom. Przypomniała najważniejsze wydarzenia od rozbiorów po odzyskanie niepodległości, kiedy to można było z radością wykrzyczeć: „Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą!!!" Usłyszeliśmy i zaśpiewaliśmy pieśni, które rozbrzmiewały w sercach naszych przodków. O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zaśpiewała „Mazurek Dąbrowskiego, biorąc w ten sposób udział w ogólnopolskiej akcji śpiewania Hymnu Państwowego. Uroczystość zmusiła nas do refleksji nad pojęciem wolności i patriotyzmu. Uzupełnieniem była wystawa przygotowana przez klasy licealne prezentująca wydarzenia od powstania listopadowego do I wojny światowej.

 

Zdjęcia: Roman Hudzik

 

 

 

 

 

2023  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie  
Photos by Roman Hudzik   Albero