Wernisaż mojej wystawy pt. Magia Ruin odbył się od 1 do 14  lutego w Domu Kultury Słońce w Poznaniu. Wystawione  fotografie przedstawiały zdjęcia dworków, rezydencji, kaplic, jednej willi i szpitala psychiatrycznego. Ponieważ mieszkam obecnie w Glasgow, w Szkocji w sposób naturalny większość z tych zdjęć jest mi  bliska geograficznie ( w promieniu ok 50 km z Glasgow), ale jest też kilka z Polski – z Poznania i Gdańska.

 Ostatni użytkownicy opuścili te miejsca “tylko” kilkadziesiąt lat temu – może 20, może 30, może 50. I, co ciekawe, wciąż obecne są tutaj szczątki dawnych elementów wyposażenia – szczątki schodów, poręczy, boazerii, ram okiennych, oraz zniszczone podłogi, sufity, farby na ścianach. I te właśnie szczątki w połączeniu ze starymi murami, dachami i atakującą zewsząd roślinnością powodują, że miejsca te są tak niezwykłe i magiczne. Mimo, że opuszczone wciąż w nich czuć obecność tych, których dzisiaj tutaj już nie ma.

W celu ukazania tej  magii zdjęcia  przeszły cyfrową metamorfozę. Z pomocą przyszła mi technika, która umożliwia nieograniczoną wręcz ingerencję w obraz fotograficzny. Te miejsca, tak wyglądające w rzeczywistości nie istnieją; one wyglądają tak jak ja je widzę i czuję w swojej wyobraźni.

Osoby zainteresowane  zapraszam do swoich galerii online znajdujących się na stronie www.rottennow.weebly.com. W tej chwili jest tam dokładnie 100 zdjęć, które przedstawiają moje widzenie miejsc “Wymarłych i upiornych dzisiaj, pełnych życia i urzekających kiedyś”. Zapraszam do kontaktu ze mną (dane kontaktowe na stronie) i zaprezentowania swoich odczuć po obejrzeniu moich fotografii (konstruktywna krytyka i pochwały oczywiście bardzo mile widziane).

Z SERDECZNYMI POZDROWIENIAMI DLA BYŁYCH UCZNIÓW I WSPÓŁPRACOWNIKÓW.

Remigiusz Koluch nauczyciel chemii i języka angielskiego w pelplińskim liceum w latach 1995-1998.

 

 

 

 

 

 

2022  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie  
Photos by Roman Hudzik   Albero